Evde Tırnak Çekme - Evde Sağlık Hizmetleri ve Evde Hemşirelik Hizmetleri

Ara
İçeriğe git

Ana menü:

Evde Tırnak Çekme

HİZMETLERİMİZ

Evde Tırnak Çekme

Tırnak Batması Nedir?

Tırnak batması, sıklıkla ayak başparmağında görülen ağrılı bir hastalıktır. Ayak başparmağı tırnağının yan kenar ucundaki sivri kenarının cilde batması ile gelişir. Burada daha sonra bir emflamasyon, şişlik ve kızarıklık gelişir. Bu ağrılı şiş bölge çok hassastır. Bu bölgede daha sonra granulasyon dokusu denilen yeni doku oluşur ki bu doku batmayı arttırır. Tedavi edilmemiş olgularda sarımsı bir akıntı ve enfeksiyon görülebilir. Tırnak batması erişkin erkeklerde daha sık görülür.

Tırnak batmasının nedenleri nelerdir?

Topuklu ve dar ayakkabılar tırnaklarda bası oluşturur ve tırnak gelişiminin bozulmasına neden olabilir. Hatalı tırnak kesimleri de batmaya neden olur. Tırnaklar düz kesilmelidir. Tırnaklar kesilirken yuvarlaklaştırılıp tırnak kenarının deri altındaki kısmına doğru kesilirse uçta kalan ince sivri tırnak parçası batmaya neden olur. Tırnak travmaları, ayak başparmağını sert bir yere çarpma sonucu tırnak yatağında tahribata sebep olarak tırnakların batmasına neden olabilir. Mantar enfeksiyonu gibi nedenlerle tırnak kalınlaşmaya neden olarak batmaya yol açabilir. Ailesinde tırnak batması olan bireylerde de tırnak batması daha sık görülür. Yine tırnak kenarları içe doğru kıvrımlı hastalarda batma daha sık görülür.

Tırnak batmasında kimlerde önemlidir?

Tırnak batması, şeker hastalığında, AIDS, immun yetmezliği olan hastalarda tedavisi acil ve titizlikle yapılmalı, enfeksiyon varsa kontrol altına alınmalıdır.

Tırnak batması tedavisinde neler yapılmalıdır?

Tırnak batması erken döneminde günde 3-4 kez ayak parmakları ılık suda bekletilir ve yıkanır. Ayrıca günde iki kez antiseptik solusyon ve lokal kremlerle temizlenir. Tedavide genel olarak, ayak parmakları temiz ve kuru tutulmalıdır. Ayağı sıkan ayakkabıların kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Akıntı ve ağrının artması durumunda sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sağlık kuruluşu gerekli duyduğu durumda antibiyotik kullanmanızı önerebillir. Bazı durumlarda cerrahi tedavi önerebilir. Tırnak batmasında sıklıkla tırnağın batan kısmı ince bir şekilde çıkarılır ve çıkarılan tırnak kısmının altındaki tırnak yatağı da çıkarılarak aynı bölgede tırnak çıkması ve batması engellenir. Bazen, tırnağınızın tamamen çekilmesini istenebilir.
Evde Tırnak Çekme Hizmeti
 
İçeriğe dön | Ana menüye dön